As Philippe in The Flames of Paris.
Photo by Damir Yusupov.
As Ballet Dancer in The Bright Stream.
Photo by Damir Yusupov.
As Evil Genius in Swan Lake.
Photo by Damir Yusupov.
As Count Albrecht in Giselle.
Svetlana Lunkina as Giselle.
Photo by Damir Yusupov.
Emeralds.
Photo by Mikhail Logvinov.
In the title part in Ivan the Terrible.
Photo by Mikhail Logvinov.
In the title part in Ivan the Terrible.
Photo by Elena Fetisova.
As Conrad in Le Corsaire.
Photo by Damir Yusupov.
As Armand in Lady of the Camellias.
Photo by Damir Yusupov.
As Jean de Brien in Raymonda.
Photo by Mikhail Logvinov.
As Petruchio in The Taming of the Shrew.
Ekaterina Krysanova as Katharina.
Photo by Elena Fetisova.
In the title part in Hamlet.
Photo by Damir Yusupov.
 
 

Nearest performances

Ballet in three actsDon Quixote8 may
Ballet in two acts based on the play by William ShakespeareThe Taming of the Shrew15 may16 may
Ballet by John Cranko in three actsOnegin29 may

Awards

2010 — the youth grant from the independent Triumph award

2012 — the Ballet magazine Soul of Dance prize (Up-and-Coming-Star nomination)

Biography

He was born in Moscow to the ballet family.

In 2006 he completed his studies at the Moscow Choreographic Academy (Ilya Kuznetsov’s class), he joined the Bolshoi Ballet Company.

At the present time, his teachers-repetiteurs are Mikhail Lavrovsky and Valery Lagunov.

Repertoire

2006
Flamenco (Carmen Suite to music by G. Bizet-R. Shchedrin, choreography by A. Alonso)
Grand Pas (Raimonda by A.Glazunov, choreography by M. Petipa in the version by Y. Grigorovich)
Final Waltz and Apotheosis (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)

2007
part in Serenade by P. Tchaikovsky (choreography by G. Balanchine) — was among the creators of this ballet at the Bolshoi theatre
Waltz (Swan Lake by P. Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, L. Ivanov, A. Gorsky in the 2nd version by Y. Grigorovich)
The solo part in Class Concert (to music by A.Glazunov, A. Lyadov, A. Rubinstein, D. Shostakovich, choreography by A. Messerer)
Toloragva (La Bayadère by L. Minkus, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich production)

2008
Gurn (H. Levenskiold’s La Sylphide, choreography by A. Bournonville in the version by J. Kobborg)
Soloist (I. Stravinsky’s Jeu de cards, choreography by A. Ratmansky)
Two pairs in part IY (Symphony C-major to music by G. Bizet, choreography by G. Balanchine)
Officers (A. Melikov’s A Legend of Love, choreography by Y. Grigorovich)
Friends to Colas (La Fille mal gardée by L. Hérold, choreography by F. Ashton)
Hunters (participant of the opening night performance), Philippe (B. Asfiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen)
Little Count Cherry (K. Khachaturyan’s Cipollino, choreography by G. Mayorov)
The Couple in blue (Russian Seasons to music by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky)  was among the creators of this ballet at the Bolshoi Theatre

2009
Wilfreed (Giselle by A. Adam, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa in the version by V. Vasiliev)
Ballet Dancer (D. Shostakovich’s The Bright Stream, choreography by A. Ratmansky)
Evil genius (Swan Lake)
Florent, a friend to Phoebus (C. Pugni’s Esmeralda, choreography by M. Petipa, production and new choreographic version by Y. Burlaka, V. Medvedev)

2010
Juliet’s Friends, Count Paris (S. Prokofiev’s Romeo and Juliet, choreography by Y. Grigorovich)
Pas de trois (Grand Pas classique for the ballet Paquita by L.Minkus, choreography by M. Petipa, production and new choreographic version by Y. Burlaka)
Bernard (Raimonda, choreography by M. Petipa in the version of Y. Grigorovich)
Prince Fortune, Blue Bird (The Sleeping Beauty by P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich production)

2011
Nutcracker-Prince (Nutcracker)
Phoebus (Esmeralda)
Lucien (Illusions perdues by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky)
The solo part in Chroma (music by Joby Talbot and Jack White, choreography by W. McGregor) — participant of the opening night performance at the Bolshoi theatre
Count Albrecht (Giselle in the version by Y. Grigorovich)
Foreign Princes seeking Aurora’s hand in marriage (The Sleeping beauty)
Basilio (Don Quixote by L.Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky in the version by A. Fadeyechev )

2012
Solor (La Bayadere)
The Leading part in Emeralds (Part I of Jewels to music by G. Faure, choreography by G. Balanchine) — participant of the opening night performance at the Bolshoi theatre
Two couples (Classical Symphony to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov)
Duet (Dream of Dream to music by S. Rachmaninov, choreography by J. Elo)
Fisherman (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, choreography by P. Lacotte after M. Petipa)
Apollo (Apollon Musagète by I. Stravinsky, choreography by G. Balanchine)
The title part (Ivan the Terrible to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich)

2013
Conrad (Le Corsaire by A. Adam, production and new choreography by A. Ratmansky and Y. Burlaka after M. Petipa)
Crassus (A. Khachaturian’s Spartacus, choreography by Y. Grigorovich)
Onegin (Onegin to music by P. Tchaikovsky, choreography by J. Cranko) — creator of the role at the Bolshoi Theatre

2014
Armand Duval (Lady of the Camellias to music by F. Chopin, choreography by J. Neumeier)
Jean de Brienne (Raimonda)
Petruchio (The Taming of the Shrew to music by D. Shostakovich, choreography by J.-C. Maillot) — creator of the role
Ferkhad (A. Melikov’s A Legend of Love, choreography by Y. Grigorovich)
Prince Siegfried (Swan Lake) — debuted at the Bolshoi Ballet tour in Japan

2015
The Leading couple
(Classical Symphony)
Hamlet (Hamlet to music by D. Shostakovich, D. Donnelan and R. Poklitary production)


He participated in the Bolshoi Theatre’s Studio of New Choreography project. In 2006 he was among the creators of the number I think, therefore I am to music by group Coil (choreography by A. Abalichina, D. Hussein).

In 2011 he appeared at the star gala-concert in memoriam of Galina Ulanova from the cycle “The Russian ballet icons” on the stage of the London Coliseum — there he danced a fragment from The Red Poppy by R. Glière (choreography by V. Vasiliev) with Daria Khokhlova and pas de deux from Flames of Paris with Ekaterina Krysanova.