As Prince Siegfried in Swan Lake.
Photo by Damir Yusupov.
As Basilio in Don Quixote.
Photo by Damir Yusupov.
As Basilio in Don Quixote.
Photo by Damir Yusupov.
As Solor in La Bayadere.
Photo by Damir Yusupov.
As Lensky in Onegin.
Photo by Damir Yusupov.
As Lensky in Onegin.
Photo by Damir Yusupov.
As Prince Frederici in Marco Spada.
Photo by Damir Yusupov.
 
 

Nearest performances

Ballet by John Cranko in three actsOnegin13 december
Ballet in two actsNutcracker31 december

Awards

2004 — the 3rd Prize at the Seoul International Dance Competition (South Korea).
2006 — Special Prize at the Seoul International Dance Competition.
2011 — the Ballet magazine Soul of Dance prize (Star nomination).
2011 — the Benois de la danse International Dance Association prize for the performance of the roles in ballets Esmeralda (Phoebus), Slice to Sharp, La Petite Mort.

Biography


Born in Barnaul. Graduated from Novosibirsk Choreographic College in 2003 (teacher Alexander Shelemov).
He joined the Universal Ballet Company under the direction of Oleg Vinogradov (Seoul, Republic of Korea) in 2003 and remained there until the year 2007 (teacher Evgeny Neff).


Repertoire with this company:

Prince
(Nutcracker, choreography by V. Vainonen)
Prince Siegfried (Swan Lake, O. Vinogradov’s version)
Count Albrecht (Giselle)
Basilio (Don Quixote, O. Vinogradov’s version)
Mercutio, Paris (Romeo and Juliet, choreography by O. Vinogradov)
Prince Desire (The Sleeping Beauty)
Duende to music of C. Debussy (choreography by N. Duato)
All shall be to music of J.S. Bach (choreography by H. Spoerli)
Minus 7 to the music of different composers (choreography by O. Naharin)
Serious Variations to the music of F. Mendelssohn (choreography by C. Wheeldon)
K. B. Picard’s Shim Chung (choreography by A. Dellas-Thornton)
K. B. Picard’s Love of ChunHwang (choreography by B. Yoo, E. Neff) — creator of the leading male part (2007)

Toured with Universal Ballet Company in the USA and Japan.

In 2007-08, he was the principal with the Zurich Ballet (Switzerland), where he rehearsed under François Petit and Jean-François Boisnon.

Performed parts in ballet productions by Heinz Spoerli:

Prince
(Nutcracker)
Prince Siegfried (Swan Lake)
Peer Gynt (Peer Gynt to music of E. Grieg, B. Deans, M.-A. Turnage) — creator
Soloist (The Winds in the Void to music of J.S. Bach)
Soloist (Farewell to music of A. Berg)

Being part of the Zurich Ballet, he toured in Thailand, Singapore, Egypt and Germany.

In 2008-11, he was the principal with the K. S. Stanislavsky and Vl. I. Nemirovich-Danchenko Moscow Academic Music Theatre (teacher Arkady Nikolaev).

Repertoire at this theatre:

Prince
(Swan Lake, V. Burmeister’s version)
Count Albrecht (Giselle, choreography by J. Coralli, J. Perrot and M. Petipa)
Basilio (Don Quixote, choreography by A. Gorsky, A. Chichinadze)
Prince (Cinderella, choreography by O. Vinogradov)
Phoebus (C. Puni’s Esmeralda, choreography by V. Burmeister)
Prince (The Nutcracker, choreography by V. Vainonen)
Gennaro (Naples, choreography by A. Bournonville)
Soloist (Grand Pas from Paquita, choreography by M. Petipa)
Soloist (Chopiniana, choreography by M. Fokine)
Armand (Marguerite and Armand to music of F. Liszt, choreography by F. Ashton)
Soloist (Illusive Ball to music of F. Chopin, choreography by D.Bryantsev)
Soloist (Na Floresta to music of H.Villa-Lobos, W. Tisso, choreography by N. Duato)
Soloist (Slice to Sharp to music of H. Biber, A. Vivaldi, choreography by J. Elo)
Soloist (La petite mort to music by W.A. Mozart, choreography by J. Kilian)
Edward/Prince (L. Auerbach’s The Little Mermaid, choreography by J. Neumeier)

Tours in Greece, Japan and Spain.

In 2007-2011, he was a guest soloist with Novosibirsk State Academic Opera and Ballet Theatre, among the roles in this theatre — Count Albrecht (Giselle), Orgeat Prince (Nutcracker, choreography by L. Ivanov, V. Vainonen, S. Vikharev), Prince Desire (The Sleeping Beauty, K. Sergeyev’s version), Tchaikovsky Pas de Deux (choreography by G. Balanchine).

In 2008 he danced as a guest soloist at the Mikhailovsky Theatre in St.Petersburg. Amongst his parts there — the title part in Romeo and Juliet (premiere, choreography by O. Vinogradov), Count Albrecht (Giselle, N. Dolgushin’s version).

In 2011, performed the role of Count Albrecht in Giselle with the Tokyo Ballet (opposite Diana Vishneva).

Projects and Festivals:

2010, 2011 — Vladimir Malakhov and Friends (Berlin State Ballet)
2010 — International Festival of Classical Ballet named after Rudolf Nureyev (Kazan); the Festival in honor of the centenary of Vakhtang Chabukiani (Tbilisi); gala in honor of Maya Plisetskaya (Paris, Moscow).
2011 — Dance Open Festival (St. Petersburg), Diana Vishneva gala (Mariinsky Theatre, St. Petersburg) and others.

In the season 2011/12 joined the Bolshoi ballet (teacher Alexander Vetrov).

Repertoire

At the BOLSHOI

2011
Prince Siegfried
(Swan Lake, the second version by Y. Grigorovich)
Basilio (Don Quixote, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, Fadeyechev’s version)
Prince Desire (The Sleeping Beauty, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich’s version)
Nutcracker-Prince (Nutcracker, choreography by Y. Grigorovich)

2012
Part in Remanso
(choreography by N. Duato)
Solor (La Bayadere, choreography by M. Petipa, Y Grigorovich’s version)
Count Albrecht (Giselle, Y Grigorovich’s version)
Leading part in Diamonds (creator at the Bolshoi Theatre) and Emeralds (Part III and Part I of Jewels, choreography by G. Balanchine)
Duet (Dream of Dream to music of S. Rachmaninov, choreography by J. Elo)
Leading couple (Classical Symphony to music of S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov)
Lord Wilson-Taor (C. Puni’s Pharaoh’s Daughter, choreography by P.Lacotte after M. Petipa)