As Widow Simonain La fille mal gardee.Anastasia Goryacheva as Lise.Photo by Damir Yusupov.
As Widow Simona
in La fille mal gardee.
Anastasia Goryacheva as Lise.
Photo by Damir Yusupov.
As The old dacha-dweller in The Bright Stream.Photo by Pavel Rychkov.
As The old dacha-dweller in The Bright Stream.
Photo by Pavel Rychkov.
As Pyotr Leontievich in Anyuta. Photo by Mikhail Logvinov.
As Pyotr Leontievich in Anyuta.
Photo by Mikhail Logvinov.
As Camusot.Natalia Osipova as Coralie.Photo by Damir Yusupov.
As Camusot.
Natalia Osipova as Coralie.
Photo by Damir Yusupov.

Awards

1996 — prize from the Perm State Academic Opera and Ballet theater n.a. P.I. Tchaikovsky at the Arabesque Open Competition for Russian Ballet Dancers, in Perm for the best modern choreography piece

1999 — Merited Artist of the Russian Federation

						

Biography

Born in Moscow. In 1985 he completed his studies at the Moscow Choreographic College and joined the Bolshoi Ballet Company, where eventually he became one of the best dancers for character- grotesque parts. In 1994 he graduated from the ballet-master department of the Choreographic Institute (now the Institute and the College are merged into the Moscow Choreographic Academy).

Repertoire

1985
Conrad (T. Khrennikov’s Love for Love, choreography by V. Boccadoro; W. Shakespeare’s Much Ado About Nothing adaptation to the ballet)

1986
Khlestakov (Sketches by A. Schnittke, choreography by A. Petrov)

1987
Grapelet (K. Khachaturyan Cipollino, choreography by G. Mayorov)

1989
Russian doll (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)
Mozart (Mozart and Salieri to music by W.A. Mozart and A. Salieri, choreography by V. Bokkadoro)

1990
Saracenic Dance (Raimonda by A. Glazunov, choreography by M. Petipa in the version by Y.Grigorovich)

1991
Moor, Petrushka (Petrushka by I. Stravinsky, choreography by M. Fokine)
Dance with a drum, Magedaveya (La Bayadère by L. Minkus, choreography by M. Petipa, Yuri Grigorovich production)

1992
Fool (Swan Lake by P. Tchaikovsky, choreography by A. Gorsky, M. Petipa, L. Ivanov, A. Messerer in the version by Y. Grigorovich)
Pan (Walpurgis Night scene in Faust by C. Gounod, choreography by L. Lavrovsky)

1993
Godfather Pumpkin (Cipollino)
Gladiator (A. Khachaturian’s Spartacus, choreography by Y. Grigorovich)
Puss in Boots (The Sleeping Beauty by P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa in the version by Y. Grigorovich)
Jester (A. Melikov’s A Legend of Love, choreography by Y. Grigorovich)

1994
Horseman (Polovtsian Dances in Prince Igor by A. Borodin, choreography by K. Goleizovsky)
Variety show compere ( D. Shostakovich’s The Golden Age, choreography by Y. Grigorovich)
Modest Alexeevich (Anyuta to music by V. Gavrilin, choreography by V. Vassiliev)
Hunchback (Stone Flower by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich)
Sancho Panza (Don Quixote by L. Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky in the version by Y. Grigorovich)

1995
Mercutio ( S. Prokofiev’s Romeo and Juliet, choreography by Y. Grigorovich)
Cipollino (Cipollino)

1996
Mercutio (Romeo and Juliet, choreography by L. Lavrovsky)
Gurn (H. Levenskiold’s La Sylphide, choreography by A. Bournonville in the version by E. M. Rosen)
Neapolitan Dance (Swan Lake in the version by V. Vasiliev)  creator of the role

1997
Friends to Prince (Swan Lake)
Evil Fairy Carabosse (The Sleeping Beauty)
Hilarion (Giselle by A. Adam, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa in the version by V. Vasiliev) creator of the role

1998
Hans (Giselle in the version by Y. Grigorovich)
Signor Tomato (Cipollino)

1999
Tsar (R. Shchedrin’s The Humpbacked Horse, choreography by N. Androsov)

2000
Black slave (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, choreography by P. Lacotte production after M. Petipa)  creator of the role

2002
Widow Simone (La Fille mal gardée by L. Hérold, choreography by F. Ashton) creator of the role in Russia

2003
Gavrilych, Tractor Driver (D. Shostakovich’s The Bright Stream, choreography by A. Ratmansky)
Tybalt, Friar Laurence (Romeo and Juliet, D. Donnelan and R. Poklitary production)

2004
Old Dacha Dweller (The Bright Stream)
Doctor (Ward # 6 to music by A. Part,choreography by R. Poklitaru creation)

2005
Kozelkov (D. Shostakovich’s The Bolt, choreography by A.Ratmansky)
Corregidor (Le tricorne by M. de Falla, choreography by L. Massine)  creator of the role in Russia

2007
Eunuchs (Le Corsaire by A. Adam, production and new choreography by A. Ratmansky and Y. Burlaka after M. Petipa) was among the creators of this ballet

2008
Old musician (H. Levenskiold’s La Sylphide, choreography by A. Bournonville in the version by J. Kobborg)
Gaspard (B. Asfiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen)

2011
Camusot (Illusions perdues by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) creator of the role

2012
Pyotr Leontyevich (Anyuta)

2015
Polonius (Hamlet to music by D. Shostakovich, D. Donnelan and R. Poklitary production) — creator of the role

In 2002 he took part in the Rudolph Nureyev International Festival of Ballet in Kazan, where he danced Modest Alexeevich in Anyuta and the title role in Shurale by F. Yrullin.

He was the first to dance the part of the Gypsy Camp Host in Matador to music by Manuel de Falla, produciton by M. Lavrovsky (2001).

In 2008 he danced Sancho Panza in Don Quixot with the ballet troupe of the Tatar Academic Opera and Ballet Theatre n.a. Musa Dzhalil, Kazan, under the auspices of the Rudolph Nureyev International Festival of Classical Ballet.

His career as a choreographer

Alexander Petukhov staged the ballet Insomnia by music by S. Zhukov (1999, on the 200th anniversary of A. Pushkin’s birthday) and a ballet scene in the opera Adriana Lecouvreur by F. Cilea (2002). He was V. Vasiliev’s assistant in the production of such ballets as Swan Lake (1996) and Giselle (1997). He also assisted A. Ratmansky while he worked on the production of The Bright Stream, and worked with D. Donnellan and R. Poklitaru when staging Romeo and Juliet (both projects in 2003).

He
 assisted S. Bobrov (together with N. Semizorova and Y. Malkhasyants) when he was staging The Sleeping Beauty at the Krasnoyarsk State Opera and Ballet Theater (2003).
He staged Boléro to music by M. Ravel at the Moscow State academic Musical Theater for Children n.a. N. Sats (2004).

He
 regularly acts as a choreographer in drama theaters’ projects.

Working under contract